Informace o šikaně

Šikana je vědomé, zpravidla opakované ubližování, kdy se oběť není schopna ubránit...

S jídlem roste chuť

Včera šlo jen o pošťuchování mezi kamarády. Ubližování, které je dnes ještě zajímavé, se zítra bude snažit agresor překonat. Vysypaná taška a sněděná svačina už nebude stačit. Sundej kalhoty nebo tě zbijem!

Závažnost - pokročilost šikany

klasifikujeme pěti stádii. Od ostrakismu - když např. některému dítěti dají kamarádi přezdívku, která se mu nelíbí a považuje jí za hanlivou, až po cílené skupinové násilí, kdy oběť je absolutně podřízena vůli agresorů. První stádium je celkem jednoduše a rychle řešitelné pedagogickými prostředky, od stádia 3 je zapotřebí intervence psychologa nebo etopeda, často cíleným dlouhotrvajícím programem. Některé závažné případy neumíme vyřešit jinak než roztržením skupiny, vyloučením některých členů, s individuální psychiatrickou léčbou.

Šikana zasahuje celou skupinu

Ovlivňuje nejen chování agresora/agresorů a oběti, ale i přihlížející pasívní většiny. Pokud nikdo z přihlížejících nezasáhne hned na začátku, cítí čím dále větší spoluvinu, kterou si často ospravedlňuje tím, že si oběť vlastně trest zaslouží - za to jak vypadá, jak se chová. Normy chování ve skupině se radikálně posouvají, často za hranici zákona, aniž si to aktéři naplno uvědomí.

Pokud se vaše dítě ve třídě necítí dobře, bojí se chodit do školy, stěžuje si na atmosféru a myslí si, že vztahy ve třídě jsou problematické – to znamená, že někdo někomu jinému nebo přímo jemu ubližuje (opakovaně, často, různými způsoby), mluvte s ním o tom, projevte mu důvěru a podporu.


První stádium: zrod ostrakismu

Jde o mírné, převážně psychické formy násilí, kdy se okrajový člen skupiny necítí dobře. Je neoblíben a není uznáván. Ostatní ho více či méně odmítají, nebaví se s ním,pomlouvají ho, spřádají proti němu intriky, dělají na jeho účet „drobné“ legrácky apod.

Kam dál?

Kontakt

AISIS, o.s., Floriánské nám. 103, 27201, Kladno

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 312245818

IČ: 67798853, DIČ: CZ67798853

 

Renata Vordová - garantka lektorského týmu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Milan Kotík - manažer programu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 731191977
 
Zdeňka Andělová - vedoucí kanceláře - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 777020738