Co mohu udělat jako rodič?

V případě, že mám podezření, že s mým dítětem něco není v pořádku (pozoruji některé z varovných znaků) nebo mi ono samo o šikaně řekne, je potřeba nejprve zjistit co se vlastně děje.


Jak s dítětem o šikaně hovořit.

Vyberte si pro rozhovor chvíli, kdy se bude dítě cítit v pohodě
Na rozhovor si udělejte čas, věnujte mu plnou pozornost a nenechte se rozptylovat jinými vlivy (telefony, televize apod.)
Dejte mu najevo, že situaci berete vážně a chcet mu pomoct
Zjistěte co nejvíce podrobností (co a kdy se přesně stalo, případně kdo nezúčastněný to může dosvědčit. zjištěné skutečnosti je dobré si zapsat.)
Ujistěte dítě svou podporou, rozptylte jeho obavy - dítě může mít pocit, že řešení šikany může jeho situaci i zhoršit.
Vysvětlete dítěti, že neřešená šikana se může stupňovat, že nikdo mu nemá právo ubližovat a, že za šikanu si nemůže samo. 


Jak postupovat dále

Jednou z nejdůležitějších (a současně nejtěžších) věcí, při řešení šikany svého dítěte je nepodléhat emocím. Veškerá jednání budou úspěšnější, pokud se nám podaří vést je věcně a konstruktivně.

Situaci neřešte s agresorem ani s jeho rodiči! Riskujete, že se to obrátí proti vám a vašemu dítěti.

Obraťte se na školu. Před vstupem do školy si znovu zopakujte pravidlo - udržet své emoce na uzdě. Pokud rozezleně vběhnete do školy a začnete všechny hrubě urážet, nepomůžete vůbec ničemu. Obrátíte proti sobě i ty, kteří by byli ochotni vám pomoct.

Nejprve se obraťte na třídního učitele - seznamte ho co nejobjektivněji a nejpodrobněji s tím, co jste zjistili od svého dítěte - použijte své poznámky. (Kdo dítě šikanuje, jak dlouho to trvá, kde se šikana odehrávala, jak šikana probíhala, případní svědci. Buďte co nejkonkrétnější, pokud je šikana doprovázena  kyberšikanou, doplňte své záznamy kopiemi urážejících mailů, SMS apod.) Domluvte se s učitelem, že z jednání bude pořízen zápis a požadujte ho. Máte na to právo.

Pokud s třídním učitele nemáte dobrý vztah, obraťte se na výchovného poradce nebo metodika prevence.

Pokud vaše jednání s učitelem opakovaně selhává, obraťte se na ředitele školy
. Předložte mu zápisy, jak jste dosud šikanu svého dítěte řešili. V případě, že se ani vedení školy řešení šikany dostatečně nevěnuje, máte možnost podat stížnost zřizovateli nebo České školní inspekci. V případě, že máte podezření na trestný čin (vydírání, vyhrožování, krádež apod...) obraťte se na Policii ČR.

Škola je povinna se vaším oznámením zabývat. Kroky při řešení šikany by měly být v souladu s Metodickým pokynem MŠMT.

Podrobnější postup, jak šikanu svého dítěte řešit a také, jak jí předcházet najdete v knize Minimalizace šikany - Praktické rady pro rodiče. Podrobnosti o knize a možnost si ji objednat najdete zde.

Kam dál?

Kontakt

AISIS, o.s., Floriánské nám. 103, 27201, Kladno

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 312245818

IČ: 67798853, DIČ: CZ67798853

 

Renata Vordová - garantka lektorského týmu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Milan Kotík - manažer programu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 731191977
 
Zdeňka Andělová - vedoucí kanceláře - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 777020738