Home

Minimalizace šikany je komplexní program, který pomáhá školám významně snížit četnost i závažnost projevů šikanování mezi dětmi.

Skryté ostny šikanování - Animovaný film
Metodická pomůcka pro diskusi s dětmi o tématu šikany. Nabízíme jednodenní seminář, na kterém se učitelé naučí na příběhu typické školní šikany bezpečně otevřít citlivé téma šikany formou diskuse ve třídě. Určeno pro základní a střední školy. Každý účastník obdrží DVD s filmem.

  Spustit ukázku

Publikace Spolupráce školy s policií a orgány sociálně-právní ochrany dětí při řešení školní šikany   Stáhnout publikaci
Konzultace pro školu
Pokud má vaše škola vážný zájem o účast v programu “Minimalizace šikany”, zdarma s vámi prodiskutujeme možnosti zapojení, pomůžeme vám sehnat potřebné prostředky
Další informace
Bezpečné klima ve třídě
Jak zjistit, co se ve třídě děje a co udělat, aby se děti cítily ve škole dobře. Online publikace.
 Stáhnout publikaci
Ochutnávka programu “Minimalizace šikany”
Získáte jasnou představu o programu “Minimalizace šikany”, co jako škola získáte, jakou míru zapojení účast v programu vyžaduje, jaká je struktura programu, jak pracujeme.
Další informace

Šikana se může týkat i vás

(MF Dnes, 27.1. 2007)


Základní školy se učí, jak se správně chovat v situacích, když se v nich objeví agresivní žáci

Praha - Byla to skoro detektivka.

Sedmák ze základní školy J. A. Komenského v Lysé nad Labem ubližoval ostatním dětem.
Zpočátku to dělal chytře - oběti šikanoval mimo budovu školy. Pedagogové tak jen těžko získávali důkazy. Navíc to byl chlapec, který na první pohled nevynikal silou. Byl to spíš obratný manipulátor, který uměl okolí ovládat.
"Obklopil se kumpány a shodili třeba na zem kluka, do kterého si všichni šli kopnout," popisuje ředitelka školy Vlasta Karásková. "Do hlídání nebezpečného mladíka se zapojil celý učitelský sbor, a to i ve školní jídelně. Sledovali jsme jeho chování všude, abychom mu pak mohli popsat, co se kdy přesně dělo," vzpomíná ředitelka. Během této doby si občas zvala do ředitelny pár dětí, které ji o agresorově chování informovaly. "Musela jsem to dělat nenápadně, protože kdyby násilník měl podezření, že děti se mnou mluví o něm, mstil by se," vysvětluje Karásková. Později násilného chlapce s nasbíranými svědectvími konfrontovala. A jeho rodičům oznámila, že případ předává policii.

Téměř detektivní postup školy v Lysé nad Labem byl správný.
"Šikana je onemocnění celého kolektivu, které se musí řešit velmi opatr ně," říká odborník na násilí ve školách, psycholog Michal Kolář.
Touto "nemocí" přitom podle nejvíce či méně trpí každá škola. Čtyřicet procent dětí v průzkumech uvádí, že jim samotným bylo někdy ubližováno. Z Kolářových analýz navíc vyplývá, že téměř všichni učitelé tápou a neumějí šikanu poznat, natož řešit. "Lapidárně řečeno, ve snaze pomoci by více ublížili," míní. Před časem se proto rozjel projekt, který pedagogy učí pracovat se šikanou. Učitelé, kteří školením prošli, mají lepší výsledky: podle testů si v krizi ví rady 85 procent z nich.

Zmíněná škola v Lysé nad Labem se projektu s názvem Minimalizace šikany účastní. Stejně tak například plzeňská základní škola Rodinná. Její ředitelka Pavla Jedličková ocenila, že při školeních nacvičovali modelové situace. "Zahrála jsem si rodiče agresora. Právě s nimi musím jednat. Vcítila jsem se do jejich kůže a teď vím, jaká volit slova, abych neprovokovala," říká.

Do projektu je zapojeno sedmnáct škol. "Plánujeme, že výsledky nabídneme krajům. Ty posoudí, zda budou program následovat školy, které pod ně spadají," říká vedoucí projektu Milan Kotík.

Tabulka

* Školáci a šikana

Co ukázal průzkum na základních školách:

  • šikanovaných žáků bylo 40 %
  • svědkem šikany bylo 44 %
  • fyzickou šikano zažilo 10 %
  • denně je šikanováno 21 % 

Druhy šikany: Fyzické násilí - škrcení, kopání, fackování, ničení školních pomůcek oběti, agresor například nedovolí oběti jít na záchod.
Slovní násilí - nadávání, urážení, zesměšňování, rozšiřování pomluv, skládání posměšných básniček, neodpovídání na pozdrav či na otázky.

Zdroj: Průzkum mezi 1358 žáky na základních školách, které se zapojily do projektu Minimalizace šikany.

Děkujeme našim partnerům, kteří nás podporují či podporovali:

Spolupracujeme s

Kontakt

AISIS, o.s., Floriánské nám. 103, 27201, Kladno

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 312245818

IČ: 67798853, DIČ: CZ67798853

 

Renata Vordová - garantka lektorského týmu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Milan Kotík - manažer programu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 731191977
 
Zdeňka Andělová - vedoucí kanceláře - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 777020738