615 000 dětí a jejich rodičů se dozví, co je to kyberšikana. Na české základní školy míří jeden a půl miliónu letáků, které o tomto fenoménu informují děti, rodiče i učitele.
Nadace O2 v rámci projektu Minimalizace šikany posílá právě v těchto dnech na všechny základní školy v České republice osvětové materiály, které přináší informace o kyberšikaně:
750 000 letáků pro děti
750 000 letáků pro rodiče
4 500 plakátů pro školní sborovny
LETÁKY PRO DĚTI dávají dětem základní představu o tom, co je to kyberšikana, povzbuzují děti, aby se svěřily někomu, kdo jim dokáže pomoci. Také vysvětlují případným agresorům, že to, co jim připadá jako legrace, může ublížit.
LETÁKY PRO RODIČE vysvětlují rodičům co je to kyberšikana, ukazují, jak naučit děti bezpečně se pohybovat ve virtuálním světě. Nabádají rodiče aby se svým dítětem mluvili a zajímali se o to, co dělá, radí jim, jak se chovat v případě, že se jejich dítě s kyberšikanou potká.
PLAKÁTY PRO ŠKOLNÍ SBOROVNY vysvětlují učitelům co je to kyberšikana, ukazují souvislost s klimatem ve třídě, nabádají učitele, aby s dětmi o kyberšikaně mluvili, vysvětlují, jaká jsou technická a organizační opatření vhodná k ochraně před kyberšikanou.
Co je to kyberšikana:
Cílem kyberšikany je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků (např. SMS a MMS zpráv, videa, emailu, chatu nebo hanlivé webové stránky). Je to úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Jednotlivec nebo skupina útočníků ubližuje takovým způsobem, že se oběť nemůže účinně bránit.„Kyberšikana se s rozvojem informačních technologií může stát velkým problémem, tím spíše, že se děti pohybují ve virtuálním světě až příliš bezstarostně a řada dospělých jim nedokáže říct, jak se před riziky, které zde existují, chránit“, říká Ivana Šatrová, ředitelka Nadace O2. „Výzkum o kyberšikaně na českých školách, který jsme zveřejnili v únoru tohoto roku ukázal, jak málo děti o kyberšikaně vědí a jak málo informací jim přináší škola. Chtěli jsme tento stav změnit a právě to byl důvod této rozsáhlé kampaně.“
Jana Udatná, manažerka projektu Minimalizace šikany, k tomu dodává: „Školy často mají pocit, že tím, že se kyberšikana odehrává mimo jejich zdi, se jich netýká. Výzkum ukázal, že tento jev úzce souvisí s klimatem ve třídě, často se propojuje se šikanou tváří v tvář a především to, že 78% agresorů navštěvuje stejnou třídu nebo školu jako oběť. Znamená to, že škola se zodpovědnosti nemůže zříkat. Naše plakáty pro školní sborovny by měly učitelům pomoci děti informovat a před kyberšikanou chránit.“
Další informace najdete:
Jana Udatná, manažerka projektu Minimalizace šikany, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 737 984 824
Kateřina Vágnerová, PR projektu Minimalizace šikany, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 731 452 982