Nadace O2 v rámci svého dlouhodobého projektu Minimalizace šikany vybrala vítěze mezi čtrnácti školními týmy, které tvořily reklamní kampaň s názvem STOP KYBERŠIKANĚ. Cílem soutěže bylo otevírat diskuse o kyberšikaně ve školách a přimět děti a učitele o tomto závažném tématu hovořit a přemýšlet. Tato soutěž je pokračováním podobné akce s názvem STOP ŠIKANĚ, která proběhla v roce 2008. Současně navazuje na zářijovou osvětovou kampaň, v rámci které byl na všech 4 200 základních škol v České republice rozeslán 1,5 milionu plakátů s informacemi o šikaně pro žáky, rodiče a učitele.
V průběhu podzimu 2010 vybrané školy pracovaly s tématem kyberšikany – probíhaly školní soutěže a projektové dny. Školních kol se aktivně zúčastnilo 3827 dětí a o kyberšikaně se díky nim dozvědělo 4993 dětí a 1972 dospělých.
Tříčlenné týmy dětí se svým učitelem pak absolvovaly mediální seminář, kde se naučily pracovat nejen s potřebnými programy a technikou, ale dozvěděly se také základní pravidla jak správně tvořit reklamu, vymýšlet slogany a v reklamní zkratce vyjádřit to podstatné. Od prosince do února se týmy zamýšlely nad problémem kyberšikany, pracovaly na svých školách, natáčely spoty a vytvářely plakáty.
„Snažili jsme se dětem přiblížit téma kyberšikany. Mnohým připadá zasílání zesměšňujících SMS nebo mailů jako dobrá zábava. Chtěli jsme, aby si děti uvědomily, že i takto mohou ublížit“, říká ředitelka Nadace O2 Ivana Šatrová. „Výsledkem snahy každého z týmů je audio a video spot a plakát, které společně tvoří ucelenou kampaň. Z některých z nich běhá mráz po zádech.“
Návrhy kampaní posuzovala porota složená z marketingových a reklamních odborníků, zástupce médií, zástupců projektu Minimalizace šikany a vedení Nadace O2.
„Zaujala nás vysoká kreativita a originalita dětských tvůrců a v některých případech velmi vysoká úroveň vytvořených kampaní“, říká Jana Udatná, manažerka projektu Minimalizace šikany. „Ukázalo se, že děti dokázaly zachytit nebezpečí číhající na síti, ale i to, že jsou ochotné přispěchat na pomoc.“
Školy, které se zúčastnily akce STOP KYBERŠIKANĚ, prošly dlouhodobým vzdělávacím programem Minimalizace šikany, který realizuje Nadace O2 od roku 2005. Tyto školy patří mezi ty osvícené, které si připouští možnost výskytu šikany a kyberšikany a již několik let aplikují metody projektu MIŠ ve svých třídách a daří se jim díky tomu šikanu snižovat. Akce STOP KYBERŠIKANĚ je další aktivitou, kterou se svými žáky v prevenci šikany využily.
Finále v Praze
5. dubna 2011 se všechny týmy sešly v Praze v Klubu Lávka (Novotného Lávka 1, Praha 1), kde své kampaně představily na finálové přehlídce.
Zúčastněné školy:
ZŠ J. Bublíka Bánov
ZŠ praktická Bochov
ZŠ Hrádek u Rokycan
ZŠ Chraštice
ZŠ Jablonec nad Nisou
ZŠ, MŠ Kladno
ZŠ, MŠ Kraslice
ZŠ Lomnice
ZŠ Měčín
Speciální školy Moravské Budějovice
28. ZŠ Plzeň
ZŠ Hanspaulka Praha 6
ZŠ Prušánky
ZŠ Přerov
Složení odborné komise:
Ivana Šatrová, ředitelka Nadace O2
Jaroslava Štefflová, Učitelské noviny
Renata Vordová, lektorka projektu Minimalizace šikany
Tereza Zimáková, Dominik Oždian, marketingoví odborníci
Výsledky:
Hlavní cena za kampaň
1. místo 28. ZŠ Plzeň
2. místo ZŠ Hanspaulka, Praha
3. místo ZŠ Hrádek u Rokycan
Cena za nejlepší prezentaci
ZŠ Prušánky
Zvláštní cena poroty
ZŠ Chraštice
ZŠ Měčín
Všechny kampaně si můžete prohlédnout na webu Minimalizace šikany