Home

Minimalizace šikany je komplexní program, který pomáhá školám významně snížit četnost i závažnost projevů šikanování mezi dětmi.

Skryté ostny šikanování - Animovaný film
Metodická pomůcka pro diskusi s dětmi o tématu šikany. Nabízíme jednodenní seminář, na kterém se učitelé naučí na příběhu typické školní šikany bezpečně otevřít citlivé téma šikany formou diskuse ve třídě. Určeno pro základní a střední školy. Každý účastník obdrží DVD s filmem.

  Spustit ukázku

Publikace Spolupráce školy s policií a orgány sociálně-právní ochrany dětí při řešení školní šikany   Stáhnout publikaci
Konzultace pro školu
Pokud má vaše škola vážný zájem o účast v programu “Minimalizace šikany”, zdarma s vámi prodiskutujeme možnosti zapojení, pomůžeme vám sehnat potřebné prostředky
Další informace
Bezpečné klima ve třídě
Jak zjistit, co se ve třídě děje a co udělat, aby se děti cítily ve škole dobře. Online publikace.
 Stáhnout publikaci
Ochutnávka programu “Minimalizace šikany”
Získáte jasnou představu o programu “Minimalizace šikany”, co jako škola získáte, jakou míru zapojení účast v programu vyžaduje, jaká je struktura programu, jak pracujeme.
Další informace

Šikana se může týkat i vás

Máme problém. Vážný. Potenciálně v každé škole.

Šikana je závažná nemoc vztahů ve skupině. Vzniká v kterékoli trvalé skupině, stejně jakékoli jiné onemocnění, Pokud není léčena, trvale poškozuje jak vztahy mezi členy skupiny, tak i samotné aktéry - agresory, oběti i pasívní většinu; na těle i na duši.

Šikana postihuje každoročně ve větší či menší míře 40% (!) školních dětí. O většině případů se nikdy nedozvíme, protože všichni aktéři se přirozeně snaží šikanu skrývat, vytěsnit, popřít. Bohužel k popírání dochází často i profesionálů -  ředitelů a pedagogů. Často slyšíme ve školách tvrzení “Žádný program proti šikaně nepotřebujeme. U nás ve škole šikana není!!!” Je to stejně hloupá věta jako “Žádný penicilin nepotřebujeme. U nás ve škole chřipka není!!!” Škole, která za poslední dva roky neřešila jediný případ šikany a nemá o tom relevantní záznamy, se obloukem vyhněte! Je to důležitější než jestli mají ve třídě interaktivní tabuli, učí čtyři jazyky a po vyučování nabídnou zajímavý kroužek.

Pedagogové nejsou na vysokých školách připravováni rozpoznat projevy šikany, řešit prokázané případy, ale bohužel ani rozumět tomu, jaké principy a způsoby pedagogické práce působí preventivně proti vzniku šikany a které naopak šikanu katalyzují!

Systém podpory je nedostatečný. Střediska výchovné péče, které mají školám pomáhat se stabilizací skupin, kde došlo k závažnějším případům šikany (3-5 stupeň) nemají kapacitu na to, aby zvládli byť jediný závažnější případ v regionu. V některých krajích je situace lepší, někde je hůře, průměrně je však na 10.000 žáků je alokován jeden psycholog/etoped, který se intervencí ve skupinách zasažených šikanou zabývá.

Děkujeme našim partnerům, kteří nás podporují či podporovali:

Spolupracujeme s

Kontakt

AISIS, o.s., Floriánské nám. 103, 27201, Kladno

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 312245818

IČ: 67798853, DIČ: CZ67798853

 

Renata Vordová - garantka lektorského týmu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Milan Kotík - manažer programu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 731191977
 
Zdeňka Andělová - vedoucí kanceláře - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 777020738