Tiskové zprávy

Praha - alarmující výskyt šikany na školách vedl k dnešnímu prvnímu setkání Iniciativy proti šikaně.

Z výzkumů vyplývá, že problém šikanování se týká plošně všech škol, přesto neexistuje jeho dlouhodobé a systémové řešení.
Iniciativa proti šikaně je neformální seskupení klíčových osobností a zástupců organizací a institucí, které usilují o účinné a systematické omezování výskytu šikany na školách. Záštitu nad ni převzali pan Walter Bartoš, předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny parlamentu ČR a pan Jindřich Kitzberger, náměstek ministra školství.

Založení Iniciativy předcházela listopadová konference úspěšného projektu Nadace O2 a občanského sdružení Aisis s názvem Minimalizace šikany, která proběhla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Iniciativa chce kromě postupného zavádění ověřených postupů snižování šikany na školách také prosazovat potřebné legislativní změny v této oblasti. Iniciativa bude přispívat ke zvyšování obecného povědomí o problematice školního šikanování. Každý zástupce, který k Iniciativě přistoupil, si je vědom, že neexistuje škola bez příznaků šikany. Iniciativa proto aktivně podporuje, vyhledává a propaguje efektivní programy prevence vzniku a šíření šikany a tím předchází závažným projevům šikany na školách.

„O celospolečenské závažnosti tohoto tématu a jeho neblahých dopadech již dnes nikdo nepochybuje,“ uvádí Walter Bartoš, předseda výboru pro vzdělání PSP ČR s odkazem na nezávislé výzkumy provedené v několika posledních letech na českých školách.
„Věříme, že klíčové je jasné vymezení a pojmenování problematiky a vzdělávání pedagogů,“
dodává Bartoš.

Minimalizace šikany je první projekt v České republice, který hledá systémový a celostátně použitelný lék na boj proti šikaně na školách. Název vyjadřuje naše přesvědčení, že šikanu lze efektivně snižovat či omezovat.
Pokud použijeme příměr boje s rakovinou, jsme ve fázi vyvinutého léku, který je třeba učinit široce dostupným - informovat o jeho vzniku pedagogy a vedení škol a na druhé straně rodiče, aby po své škole žádali aktivní zapojení do boje se šikanou.

Projekt MiŠ byl oceněn mimořádnou cenou Fóra dárců 2005.

Projekt Minimalizace šikany iniciovala, financuje a zaštiťuje Nadace O2, která se věnuje zlepšování komunikačních problémů dětí a mládeže. www.nadaceo2.cz
Koordinátorem projektu je občanské sdružení AISIS, specializované na obecně prospěšné a vzdělávací programy. www.aisis.cz
Odborným garantem je dr. Michal Kolář, etoped a psychoterapeut, přední český odborník na šikanu.

Kontakt:
Ivana Šatrová, Nadace O2, 602 607 586, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Petr Vinš, Aisis o. s., 604 103 343, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.minimalizacesikany.cz

Kam dál?

Kontakt

AISIS, o.s., Floriánské nám. 103, 27201, Kladno

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; tel.: 312245818

IČ: 67798853, DIČ: CZ67798853

 

Renata Vordová - garantka lektorského týmu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Milan Kotík - manažer programu - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 731191977
 
Zdeňka Andělová - vedoucí kanceláře - e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 777020738