Kyberšikana

Kyberšikana a šikana spolu často souvisí – jedna může přerůstat v druhou. Přesto zde existují rozdíly – kyberšikana má svá specifická rizika.

  • Před kyberšikanou není úniku – před kyberšikanou tváří v tvář může oběť najít alespoň někde útočiště – doma na ni agresoři nemohou. Kyberšikana je však ohrožuje i zde.
  • Opakované zraňování – i jeden jediný útok se ve virtuálním prostřední stává opakovaným, trvalým. Stačí např. když agresor natočí oběť v ponižující situaci a video umístí do virtuálního prostoru – oběť se na ně může dívat opakovaně a znovu a znovu ji ponižuje. Navíc si ho může stáhnout kdokoli, poskytovatel serveru ho sice ze svých stránek smaže, ale dílo žije svým vlastním životem.
  • Šíře publika – to, co v reálném světě vidí jen několik lidí je v tom virtuálním přístupné neomezenému publiku. O to více může zraňovat.

Kyberšikana má i další specifika, která souvisí s tím, že se děje pomocí elektronických prostředků. Na rozdíl od šikany tedy více souvisí s věkem. Je to způsobena jednak větší elektronickou vybaveností u starších dětí, jednak tím, že starší děti jsou ve virtuální komunikaci zběhlejší. Dá se však předpokládat, že tyto rozdíly se budou do jisté míry stírat.