ŠIKANA NEBO ŠKÁDLENÍ – JARUŠKA

Čtvrťačka Jaruška patří mezi nejoblíbenější žačky. V listopadu do třídy nastoupila Karolína a hned od počátku se snažila získat pozici Jarušky. Pomlouvala Jarušku před děvčaty i chlapci, že její rodina je nějaká divná, že viděla Jarušku jak krade v obchodě. Jaruška nevěděla, co se o ní po třídě vypráví, jen jí bylo divné, že se od ní ostatní najednou odvrací, přestávají se bavit, když k nim přijde a při společných pracích s ní nikdo nechce spolupracovat. Stále však věřila, že se to zase zlepší a kamarádky se k ní vrátí. Když se pozice Karolíny upevnila, začala ostatní nabádat, ať Jarušce schovají boty s poznámkou „stejně je ukradla“, nebo ať jí nepouštějí na záchod „aby ho nezašpinila“. Jaruška začala domů často chodit bez věcí, nebo je měla poničené a zašpiněné. Často byla nemocná.
Jednoho dne, když ji jí o přestávce zase dívky nepustili na záchod a ona se počůrala, utekla ze školy a doma se sesypala. Se vším se svěřila matce.

Po skončení vyšetřování byla Karolína potrestána sníženou známkou z chování a po dohodě s ředitelem školy a rodiči přestoupila na jinou školu. Třída pak prošla několikaměsíčním uzdravovacím procesem pod vedením preventisty.